Antiochia

Antakya lezzetleri ANTIOCHIA ile İstanbul’da hayat buluyor.
Kültürü ve yaşamı, lezzeti ve keyfi bir arada bulmak için doğru adres ANTIOCHIA.
Mezeler, dürüm, şiş et, katıklı ekmek, kağıt kebabı ve tabi ki künefe.
Tadın, yaşayın, hissedin ve paylaşın...

Yola 2008 yılında çıktık, amacımız Antakya’nın tarihini ve kültürünü yaşatmak ve bir dünya mirası olan lezzetleri koruyup insanlara tattırarak, gelecek nesillere taşımaktır.

Restoranımızın adını, Antakya’nın eski Roma’dan kalan ismi olan “ANTIOCHIA” koyduk. Karakterli bir ifadesi var. Yaptığımız logo herkes tarafından çok beğenildi çünkü amacına uygun, bizi ifade eden bir logo. Antakya’nın içinde barındırdığı çeşitlilik ve içinden çıkan kültür ile kardeşlik vurgusu var.

Antakya’nın kozmopolit yapısının yemek kültürüne etkisi çok büyüktür. Farklı dinlerin kardeşliğinin varlığı, bir yaşam biçimi olmuştur. Burada bütün kültür unsurlarının, Antakya yemeklerinde, farklı dokunuşlarını bulabilirsiniz.

Antakya, Unesco tarafından “Barış Kenti “seçildi. Dünya mirasına girmesi ve “Lezzet Kenti” olarak anılması ile misyonumuzun tamamlayıcı bir parçasını oluşturmaktadır. Başarının maddiyat ile ölçülmediğini, kalıcı olmak ve hatırda kalan lezzetler yaratmak için, değerlere sahip çıkmak ve korumak gerektiğinin farkında olduğumuzu, bilmenizi isterim. Hedefimiz bütün lezzet avcılarını, yemeğe gönül vermiş zevk sahibi insanları ve kültüre, kardeşliğe sahip çıkan herkesi ANTIOCHIA’da ağırlamak, bu lezzetleri onlar ile paylaşmak ve yaşatmaktır.

Antakya yemeklerinin lezzetine etken iki önemli unsur vardır; kullanılan malzeme ve yemeği hazırlayan şefler. Biz en başından beri bunun bilincindeyiz.

Antakya mutfağında çekirdekten yetişmiş, mutfağın kurallarını ve mesleğin inceliklerini çok iyi bilen değerli şeflerimiz Bülent Özkurt ve Kardeşi Ali Özkurt işlerinin duayenidir. Aynı zamanda bir yemek ve lezzet tutkunu olan şeflerimiz ile aynı hissiyatı taşıyor olmamız, benim için inanılmaz bir şans ve mutluluktur.

Malzemelerimizin tamamı Antakya’dan, gelmektedir. Bir kısmı kendi üretimimiz, bir kısmı da sadece bize özel üretim yapan köylülerimizden temin etmekteyiz. Gelen malzemelerimiz arasında olmazsa olmaz dediğimiz zeytinyağımız, nar ekşimiz ve etinden, baharatına kadar tamamen kontrolümüz altında üretiliyor olup devamlı takip etmekteyiz. Lezzette detay çok önemli ve bu bizim sloganımız. “Lezzet Detayda Gizlidir”

Neden Asmalı Mescit, Çünkü Bohem hayatın varlığı, kültür ve sanatın yaşadığı yerdir Asmalı Mescit. Yazarların, ressamların, mobilya ustalarının yeridir. Türkiye’nin en büyük çini ustasının Faik Kırımlı (Ameli Faik ) nın var olduğu yerdir, eski meyhanelerin evidir. Pera’nın kalbidir, bizde Medeniyetlerin, Kardeşliğin ve Kültürün Adresi olarak burada olmayı istedik. Bu yolculukta emeği geçen ve geçecek olan herkese şimdiden şükranlarımı iletmek isterim. Antakya’dan mutlaka herkesin yolu geçmeli ve bu kültür zenginliği ve lezzetler yaşatılmalı.

KARDEŞLİK İÇİN, ÇAN, EZAN, HAZAN.

Saygı ve Sevgilerimle,
SÜLEYMAN GÜLÜM